Kvalita poskytovaných realitných služieb zavisí od vyspelosti a náročnosti klientov.

07.12.2011, Marian Paták

Často sa v praxi, alebo diskusiách stretávam s nespokojnosťou klientov s prácou realitných maklérov. K tejto téme bolo popísaných mnoho stanovísk obhajujúcich jednu, alebo druhú stranu.

Som človek, ktorý sa snaží za každých okolností namiesto jednostranného posudzovania problému hľadať možné východiská ako problém vyriešiť.

Ak sa zamyslíme nad službami celkovo, či už sú to reštauračné, ubytovacie, prepravné a pod., každý typ služby má svoj vlastný vývoj a dnešný skutkový stav. Ten vo významnej miere závisí od náročnosti klientov využívajúcich daný typ služby. V reštauráciách je úplne prirodzené, ak ste nespokojný, jedlo vrátite, prípadne je vám poskytnutá zľava, alebo máte jedlo grátis. Pokiaľ takto funguje reštaurácia dlhodobo skrachuje. Taktiež to platí v preprave pri nedodržaní podmienok doručenia, prepravca poskytne zľavu, alebo jednoducho odmietnete zaplatiť za nekvalitné služby.

V realitách je to však inak. Klienti nadávajú na realitných maklérov a veľakrát majú pravdu. Na trhu je množstvo v úvodzovkách maklérov, ktorí si robia čo chcú a samozrejme kazia meno aj tým, ktorí sa snažia túto prácu robiť dobre a myslia to vážne. Hlavný problém vidím v tom, že ľudia (klienti) tolerujú takéto nekvalitné služby.

Riešenie veľmi jednoduché.

Ak sa rozhodnete riešiť predaj nehnuteľnosti vyberte si jedného makléra.
Venujte tomuto výberu čas, opýtajte sa priateľov a známych, získajte referencie.
Podpíšte s ním zmluvu a dohodnite si všetky podmienky čo pre vás urobí a za koľko.
Pozrite si možnosti odstúpenia od zmluvy ak maklér neplní zmluvné dohody a dávajte si pozor na (tzv.: Nevypovedateľne zmluvy, ktoré sú veľmi časté)
Preverte si či kancelária plní čo bolo dohodnuté v zmluve.
Ak ste nespokojný odstúpte ihneď od zmluvy.
Vyberte si nového makléra.

Jednoduché nie? Ak budú klienti nároční a nebudú tolerovať služby nekvalitných kancelárií a maklérov, poskytované služby na trhu budú kvalitnejšie.

Utópia?
Zaleží na nás čo budeme akceptovať.
Buďme nároční.

Frašíza

Novostavby

Referencie