Hypotéky si berú mladí

24.03.2011

Čerstvo vyštudovaný pedagóg Martin Rybár dal v Bratislave pri bývaní prednosť hypotéke pred prenájmom. Podobne ako mnohí ďalší bývalí študenti si spočítal, že je to pre neho výhodnejšie. Hypotéky sú totiž teraz lacné a prenájom, predovšetkým v Bratislave, v porovnaní s inými európskymi mestami drahý. Tieto skutočnosti prispeli k tohtoročnému vysokému záujmu o hypotéky a tiež ku skutočnosti, že byty sa kupujú už takmer tak húfne ako pred krízou.
Približne do pol roka si plánujem zobrať hypotéku a za 76–tisíc eur si kúpiť byt v päť rokov starej novostavbe v Ružinove,\" povedal 25–ročný Martin Rybár, ktorý pochádza z Michaloviec. Do hlavného mesta prišiel podobne ako mnoho iných mladých ľudí po vysokej škole a dnes pracuje ako účtovník. \"Prenájom jednej izby ma mesačne vyjde na 150 eur, a to mám na tunajšie pomery ešte lacné ubytovanie,\" dodal Rybár.
S majiteľom bytu je dohodnutý, že menší dvojizbový byt, v ktorom býva, bude môcť kúpiť za 76–tisíc eur. Ceny bratislavských nehnuteľností pritom považuje za prehnane vysoké. \"Lenže čo mám robiť, v zahraničí som bol dva roky a doma si žiadnu prácu nenájdem. Tak som skončil v hlavnom meste a v rámci možností je táto cena jedna z najlepších,\" dodal Rybár. Nad tým, že doma by si za tieto peniaze mohol postaviť rodinný dom, radšej nerozmýšľa. \"Porovnám si ponuky bánk a zoberiem si pôžičku 50–tisíc eur,\" pokračuje Rybár. Splní tak podmienky na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých a úrok mu počas prvých piatich rokov klesne o tri percentá. \"Počítam s mesačnou splátkou približne 174 eur a ďalších 100 zaplatím za energie. \"Ak si zoberiem k sebe ešte jedného podnájomníka, budem platiť približne toľko čo dnes, keď bývam v prenájme, s tým rozdielom, že už bývam vo svojom,\" dodal Rybár.

Frašíza

Novostavby

Referencie