Slovenské unikáty

V najbližších článkoch si povieme viac o slovenských unikátoch, ktoré môžu byť inšpiráciou na výlet počas vašich letných dovoleniek. Sme malá, ale krásna krajina a turistom máme jednoznačne čo ponúknuť. Častokrát si to však neuvedomujeme, a preto si pripomeňme niekoľko svetových rarít pochádzajúcich z našej krajiny. 

Viete si spomenúť aspoň na jednu vec, ktorú nenájdeme nikde inde na svete? Ak nie, nevadí, po prečítaní tohto článku ich budete poznať hneď niekoľko. 

Najstarším nepretržite fungujúcim podnikom je mincovňa v Kremnici. Mince sa v nej razia od roku 1328, prvé razené mince boli podľa vzoru mincí z Florencie, teda florény a v súčasnosti sa tu vyrábajú aj slovenské euromince.

 Náš najvyšší drevený gotický oltár, ktorý sa pýši aj svetovým prvenstvom sa nachádza v Levoči, konkrétne v kostole sv. Jakuba. Jeho autorom je Majster Pavol z Levoče a jeho dielo meria úctihodných 18,6 metra. Práca na oltári, ktorý je vyrezaný z lipového dreva trvala desať rokov.

 Aj naše jaskyne sa môžu pýšiť svetovým prvenstvom, konkrétne najvyšším sintrovým stĺpom na svete. Nazýva sa „Kvapeľ rožňavských jaskyniarov“, nachádza sa v Krásnohorskej jaskyni a je vysoký 32,6 metra.

 Naša malá krajina sa môže pýšiť aj prvou vysokou školou technického zamerania na svete, tzv. Banská Akadémia. Nachádzala sa v Banskej Štiavnici v centre rozvoja baníctva a bola založená Máriou Teréziou v roku 1762.

 V Medzilaborciach sa nachádza múzeum Andyho Warhola, ktoré bolo prvým na svete a doteraz je jediným v Európe. V tomto múzeu moderného umenia nájdete mnoho diel a artefaktov slávneho umelca so slovenskými koreňmi.

 O ďalších našich zaujímavostiach si povieme nabudúce.

 

Zdroj foto:

 http://www.jednodenne-vylety.sk/plan-vyletov-kompletna-ponuka-zajazdov-destinacia-Kremnica#Kremnica