Vila Tugendhat

Najdrahšia vila z medzivojnového obdobia Československa, najkrajší dom architektonickej moderny v Českej republike, dom s najpohnutejším osudom a mnohé ďalšie prívlastky sa spájajú s vilou Tugendhat. 

Táto stavba bola prvotným príkladom toho, ako by mali vyzerať nové domy v 20. storočí a stala sa základným dielom svetovej modernej architektúry - funkcionalizmu. Jej autorom je slávny nemecký architekt Ludwig Miese van der Rohe a pokladá sa za jeho najvýznamnejšie dielo. Postavená bola za 14 mesiacov, čo bolo na tú dobu a pomery neuveriteľné a jej náklady prerástli sumu 5 miliónov korún. Len na porovnanie, v tom čase sa za tie peniaze dalo postaviť 30 domov.

Manželia Tugendhatovci si ju však dlho neužili, obývali ju len v rokoch 1930 až 1938, keďže boli židia a pod hrozbou nemeckej expanzie opustili republiku. Počas 2. svetovej vojny vila slúžila nemeckým okupantom, neskôr ju využívala Červená armáda na ubytovanie sovietskych vojakov a po skončení vojny slúžila na rehabilitáciu detí.

 Jej výnimočnosť dokazuje aj fakt, že je jedinou modernou pamiatkou, ktorá je v rámci Českej republiky zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tento skvost architektúry prvej Československej republiky je aj dnes vyhľadávaným cieľom. Pre milovníkov architektúry a budov so zaujímavým príbehom je povinnou jazdou pri návšteve Brna.

 

zdroj foto: https://cestovanie.sme.sk/c/20346136/vila-tugendhat-klenot-svetovej-architektury.html