Pozrite si najlepšie drevostavby na Slovensku za uplynulý rok


14.04.2018, 19:00 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, na Slovensku ročne pribudnú stovky domov postavených z konštrukčného systému na báze dreva. Práve na takéto stavby sa zameriava súťaž Drevostavba roka.

Od roku 2008 do roku 2017 sa podiel moderných drevostavieb na odovzdaných nových rodinných bytových domoch na Slovensku zvýšil z päť na viac ako 10 percent. Sekcia drevostavieb ZSD SR si dala za cieľ tento podiel zvýšiť na 30 percent.

Rast popularity

„Považujeme za nevyhnutné, aby sme na Slovensku šírili osvetu najmä medzi projektantmi a architektmi, ktorí postupne znovuobjavujú krásu a efektívnosť takého úžasného materiálu, akým drevo bezpochyby je,“ uviedol predseda sekcie Róbert Lukáč z firmy WHC.

Pomôcť tomu má aj zmena zákona. „Na Slovensku sa konečne podarilo novelizovať tzv. protipožiarnu normu, takže konečne môžeme stavať aj vyššie než len dvojpodlažné objekty. Rovnako dôležitou úlohou však zostáva, aby sme investorov ale aj individuálnych stavebníkov vo väčšej miere vrátili k drevu,“ naznačil R. Lukáč.

Víťaz z Bratislavy

Zvýšiť popularitu drevených stavieb má aj súťaž Drevostavba roka. Aj prostredníctvom nej chcú organizátori ukázať, že takto navrhnuté stavby môžu konkurovať akémukoľvek materiálu. Za rok 2017 bolo nominovaných celkom 13 stavieb.
 • Pozrite si galériu všetkých nominovaných domov
 • A víťazstvo si odniesol návrh z dielne architektonického štúdia Pokorny architekti. Išlo o rodinný dom v Záhorskej Bystrici, ktorý bol predstavený aj na stránkach TREND Reality v sekcii Inšpirácie. Na druhom mieste skončil rodinný dom Rakovce, ktorý navrhla architektka Zuzana Kramárová. Tretím oceneným projektom bol rodinný dom Javorová aleja od architekta Martina Bujnu.

  Ocenené projekty

  1. Vila v Záhorských sadoch

  Vila v Zhorskch sadoch od tdia Pokorny architekti

  Zhotoviteľ: Kontrakting krov hrou, Kontrakting stavebné montáže
  Autor projektu: Ing. arch. Pavol Pokorný, Pokorny architekti s.r.o. 
  Zastavaná plocha: 310,00 m², 
  Úžitková plocha: 320,00 m²

  2. Rodinný dom Ratkovce

  Rodinn dom Ratkovce M-House Bratislava

  Zhotoviteľ: M-House, s. r. o., Bratislava
  Autor projektu: Ing. arch. Zuzana Kramárová
  Zastavaná plocha: 173,90 m²
  Úžitková plocha: 145,60 m²

  3. Rodinný dom Javorová alej

  Rodinn dom Javorov alej WHC Bratislava

  Zhotoviteľ: WHC, s. r. o., Bratislava
  Autor projektu: Ing. arch. Martin Bujna
  Zastavaná plocha: 110,00 m²
  Úžitková plocha: 182,17 m²