Developer vyzval študentov, aby navrhli pavilóny na oživenie projektu


23.04.2018, 11:30 | ds | © 2018 News and Media Holding

Vizualizácie bytového projektu Čerešne Living od developerskej spoločnosti ITB zaujali náčrtom farebných objektov s ihriskom na streche. Developeri a zároveň architekti projektu vyzvali študentov architektúry, aby navrhli dizajn týchto pavilónov. Dostali 22 návrhov.

ITB Development a ich ateliér Architekti Šebo Lichý zadali študentom vytvoriť návrhy vonkajších pavilónov, ktoré by zdobili exteriér projektu vznikajúceho v bratislavskej Dúbravke. Zapojilo sa 33 študentov, ktorí odovzdali 22 návrhov. Developer z nich vyberá najlepšie, v projekte by chcel umiestniť tri objekty.

„Pre mnohých to môže byť za pomoci a pod dohľadom našich odborníkov ich prvá realizácia vôbec, príležitosť získať prvé skúsenosti od profesionálov a možnosť uviesť sa tak na architektonickú scénu,“ hovorí architekt Igor Lichý, predseda predstavenstva ITB Development.

Súťažný návrh pavilónuZdroj: Jan Kováříček

Po viacerých výberových kolách a definícii mnohých detailov sa developer postupne dopracováva k návrhu, ktorý môže byť víťazný. „Ak sa to podarí, víťazné dielo môže byť nainštalované v projekte Čerešne. Samozrejme, ak sa nakoniec ukáže, že zadanie predstavuje skutočne realizovateľné riešenie,“ dodáva I. Lichý.

Aj keď pavilóny majú byť unikátne umelecké diela, ktoré majú rozvíjať vizuálny charakter projektu Čerešne, mladí architekti sa museli popasovať nielen s vizuálom návrhu, ale aj s konštrukčným riešením a statikou. Úplné podklady pre prihlásenie zahŕňali pôdorys, rezy a pohľady, pracovnú vizualizáciu, osadenie v areáli a charakteristické detaily.

Neprehliadnite

Každý, kto predložil návrh, získal odmenu dvesto eur za vyhotovenie dokumentácie. ITB Development spolu s ateliérom Architekti Šebo Lichý venovali spolupráci s mladými dizajnérmi mnoho času, keďže ide o komplikované zadanie. Pavilóny doplnia súkromný areál Čerešní, v ktorom vzniknú cvičiská, detské ihriská alebo komunitné záhrady.

„Napriek realitnému boomu neposkytuje slovenská developerská scéna mladým talentom veľa príležitostí ako ukázať, čo dokážu. V ITB Development radi podporujeme novú generáciu a v mnohých aspektoch rozvíjame ich pridanú hodnotu. Našim atribútom je inovátorský prístup a preto sa spoliehame na špecifické vlastnosti mladých študentov, ktorí do projektov prinášajú nezameniteľnú tvorbu,“ vysvetľuje dôvody vyhlásenia súťaže I. Lichý.