Ponuka bytov na prenájom: Prečo neskoćiť hneď do prvého?

Hľadanie ideálneho bytu na prenájom je často veľmi komplikovaná cesta, na konci ktorej môžete aj tak skončiť sklamaní alebo v horšom prípade okradnutí. Na čo by ste si pri hľadaní bývania mali dať pozor, ak ešte s bývaním v nájomnom byte nemáte skúsenosti?


Vývoj cien

Pri hľadaní podnájmu napríklad v Bratislave sa pravdepodobne prehrabete cez stovky rôznych inzerátov. Aj keď budete mať vytipovanú lokalitu, prezriete si aj ponuky v iných lokalitách a zistíte, že cena bytov môže kolísať a za väčšie byty v lepśej lokalite môžete zaplatiť až 5-násobok ceny, ktorú by ste platili za starší byt ďalej od centra. Pred hľadaním musíte mať jasne stanovené, aký je váš maximálny limit pre bývanie v danej lokalite.

Lokalita a dostupnosť

Niekedy stojí za zváženie, či ušetrenie stovky eur mesačne stojí za to. Ak pracujete v centre, môžete si pokojne dovoliť slušný dvojizbák na začiatoku Karlovej Vsi za 550 eur mesačne. Do práce to budete mať 10 minút električkou a v okolí máte aj kompletné občianske vybavenie.

Rovnako však môžete staviť na rovnaký byt v Dúbravke, za ktorý zaplatíte možno len 500 eur, no čas na dochádzanie do práce (a na všetky ostatné miesta) sa vám predlĺži o dobrú hodinu denne. za 50 eur mesačne tak prídete o 50 hodín svojho času.

Vybavenie bytu

Odporúčame vyberať si z bytov, ktoré sú kompletne zariadené. Nie je nič horšie, ako keď si do bytu nakúpite vlastné spotrebiće a nábytok a následne vás z neho majiteľ z nejakého dôvodu vyhodí. Vám zostane zbytočne veľa vecí, ktoré absolútne nemáte kam uskladniť. Vždy trvajte aspoň na základom vybavení – linka, práčka, nábytok, posteľ.

Zmluva či bez?

V každom prípade trvajte na riadnej zmluve. Majitelia sa vás možno budú snažiť nahovoriť na to, že ak sa dohodnete na prenájme bez zmluvy, dajú vám byt o stovku lacnejšie. Neodporúčame však žiadne takéto pokusy, v lepśom prípade skonćíte bez peňazí aj bez kľúčov od bytu a majiteľ vás môže kedykoľvek vyhodiť.

Ako postupovať pri neserióznom jednaní

Ak sa predsa len stretnete s neserióznym majiteľom, ktorý napríklad navštevuje váš byt keď tam nie ste, odvolajte sa na zmluvu a konfrontujte ho. Ak problémy neprestanú, môžete byt aj bez pokuty opustiť, pretože on nedodržal zmluvné podmienky, ktoré ste si vopred dohodli. Zmluva vás má chrániť.

Ak si vyberiete byt na prenájom z našej ponuky, žiadne skryté problémy vás nečakajú!


DirectReal newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách zo sveta realít? Nechajte nám Váš email a my sa o to postaráme.

Komentáre

Niečo viac z kategórie Nezaradené

Nevymazané záložné právo na LV

Už-už sa schyľuje k realitnému obchodu a kupujúci si všimol na liste vlastníctva nevymazané záložné právo? S obchodom radšej počkajte, mohli by ste sa škaredo opáliť.

Pasca...

Čítať ďalej
Poznáte pojem HomeStaging? Dokážeme dvihnúť cenu vašej nehnuteľnosti

Počuli ste už niekedy o termíne HomeStaging? Tento proces je možné vysvetliť ako profesionálnu estetickú úpravu vášho bytu alebo inej nehnuteľnosti s cieľom zvýšiť jej cenu v...

Čítať ďalej
Kvalita poskytovaných realitných služieb zavisí od vyspelosti a náročnosti klientov.

Často sa v praxi, alebo diskusiách stretávam s nespokojnosťou klientov s prácou realitných maklérov. K tejto téme bolo popísaných mnoho stanovísk obhajujúcich jednu, alebo druhú stranu. Som...

Čítať ďalej