Ako by mala vyzerať vaša novostavba?

Rozhodli ste sa pre stavbu nového domu no neviete, z ktorého konca to uchopiť? Hľadáte projekty, študujete legislatívu, vyberáte zhotoviteľa a zisťujete všetky podmienky pre začatie stavby? Prečítajte si zopár tipov, ktoré vám pomôžu nezabudnúť na dôležité náležitosti pri stavbe nového domu.


Výber materiálu

Pri stavbe domu si veľmi dobre rozmyslite výber materiálu. Tehla, kváder, OSB dosky, drevo, … alebo dokonca slama? Ponuka je dnes naozaj široká a každý materiál má svoje výhody a nevýhody. V konečnom dôsledku je dôležité zvážiť aj životnosť, spracovanie a cenu vybraného materiálu. Aj použitie jednotlivých typov materiálov sa môže výrazne líšiť (slamené domy môžu byť samonosné, no slama môže slúžiť len ako zatepľovacia vrstva).

Nízkoenergetické/nulové domy

Legislatíva sa na Slovensku neustále mení (a to nie len v stavebnom segmente). Posledné zmeny jasne hovoria, že všetky novostavby od určitého dátumu budú musieť spĺňať štandardy nízkoenergetických domov. Ak vás váš projektant alebo zhotoviteľ o tomto neoboznámil, mali by ste zvážiť výber nového zhotoviteľa.

Na čom sa rozhodne neoplatí šetriť

Základy (izolácia), rozvody (voda, elektrina, odpad), okná a strecha. Toto je základ, na ktorom jednoducho nesmiete šetriť. Nechcete predsa po 10 rokoch sekať do múrov a vymieňať elektrické káble. Rovnako si nevyberiete najlacnejšie plastové okná, ktoré vydržia maximálne 15 rokov. Stavte radšej na hliníkové.

Výber hotového domu – developerské projekty

Jednou z alternatív pri „stavbe“ nového domu je aj kúpa už hotového domu. Niektoré developerské projekty ponúkajú už hotové hrubé stavby, ktoré vám dokončia podľa vašich predstáv. AK chcete mať dostatočný prehľad o kvalite stavby, nájdite si predchádzajúce projekty daného developera a kontaktujte majiteľov nehnuteľností, ktorí v nich už bývajú.

Svojpomocná stavba – áno alebo nie?

Niektorí ľudia sa rozhodnú aj pre svojpomocnú stavbu nehnuteľnosti. Pravdou je, že ušetríte desiatky tisíc eur za prácu, no stavba sa výrazne predĺži a vy na nej strávite doslova mladosť.

Ak hľadáte ďalšie tipy pre výber nehnuteľnosti, chcete kúpiť novostavbu alebo hľadáte vhodný pozemok, neváhajte nás kontaktovať.

Neváhajte nás kontaktovať.


DirectReal newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách zo sveta realít? Nechajte nám Váš email a my sa o to postaráme.

Komentáre

Niečo viac z kategórie Nezaradené

Ako vybrať dobrý pozemok?

Výber správneho pozemku je alfou a omegou úspešného štartu pri stavbe domu. Na čo všetko treba myslieť, na čo sa treba pýtať a čo by vám mal dobrý maklér pri kúpe pozemku objasniť? Prečítajte si...

Čítať ďalej
Dnes sme prekročili hranicu 3.000 aktuálnych ponúk

Rad by som sa s Vami podelil o radostnú novinu. Nie je to tak dávno keď sme prelomili hranicu druhej tisícky aktuálnych ponúk a dnes sme prekročili 3000 nehnuteľností na našej stránke. ale...

Čítať ďalej
Mám toho dosť! Paralela čisto náhodná?

Ani neviem kde by som mal začať. Nedávno sme všetci občania Slovenskej republiky zažili v priamom prenose (a nie prvý krát) sľuby slovenských politikov a už niekoľko krát aj ich realizáciu....

Čítať ďalej