Ceny prenájmov klesajú, nečakajte s predajom kým bude neskoro!

Práve vďaka čomu sa začína vynárať otázka, prenájom či predaj ? Táto otázka by sa v súčasnosti mohla prirovnať slávnemu Hamletovskému byť či nebyť ? Lámete si hlavu no neviete odpoveď? V tom prípade ste na správnom mieste. Poďte sa s nami pozrieť na reálne čísla..


Prečo je predaj lepší?

V prvom rade je potrebné si povedať prečo je predaj v súčastnosti lepší ako prenájom. Aktuálna situácia teda najmä Covid 19 spôsobil, že ľudia vo veľkej miere obmedzili cestovanie. Nie len turisti, študenti, pracovníci ale aj rodinní príslušníci či podnikatelia, ktorí by za normálnych okolností omnoho viac cestovali. V ďalšom rade, mnohé firmy vďaka tejto situácii zistili, že ľudia na “home office” sú častokrát aktívnejší čím sú aj pre chod samotnej spoločnosti prinosnejší. Vďaka čomu prichádza ďalšia otázka : nebude tomu tak aj keď táto “pandémia skončí ?”. Teda v krátkosti, dnes je situácia, kedy trh nájomných nehnuteľností sa po naozaj dlhej dobe dostal do fázy, že ponuka mnohonásobne prevyšuje aktuálny dopyt.

Čo to znamená v číslach?

Logicky nám vyplýva, že ak je dopyt nižší ako ponuka - ceny prenájmov museli klesnúť. Dajme si za príklad hlavné mesto, teda samotnú Bratislavu. V Starom meste nám klesla cena nájmu za dvojizbový byt v priemere o 12,9 %, v Ružinove za trojizbový byt o viac ako 17 %. Teraz si hovorite, že ani predávať sa neoplatí? Ale oplatí a viete prečo? Pretože dopyt je stále väčší ako ponuka a možno práve na tu Vašu nehnuteľnosť niekto teraz čaká. Neveríte? Jednoduchá rovnica. V druhom kvartáli v roku 2019, stál v priemere m2 nehnuteľnosti určenej na bývanie v BA kraji 2072€ naopak v druhom kvartáli v roku 2020 stojí ten istý m2 už 2273€. Vidíme to v číslach, ktoré spracovala NBS. Chcete vedieť viac? Neváhajte nás kontaktovať, radi Vám pomôžeme aj s Vašou nehnuteľnosťou.


DirectReal newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách zo sveta realít? Nechajte nám Váš email a my sa o to postaráme.

Komentáre

Niečo viac z kategórie Nezaradené

Kvalita poskytovaných realitných služieb zavisí od vyspelosti a náročnosti klientov.

Často sa v praxi, alebo diskusiách stretávam s nespokojnosťou klientov s prácou realitných maklérov. K tejto téme bolo popísaných mnoho stanovísk obhajujúcich jednu, alebo druhú stranu. Som...

Čítať ďalej
Kto platí províziu realitnému maklérovi pri prenájme? Prenajímateľ alebo nájomca?

Keď si prečítate zopár článkov, diskusií na internete, tak všade sú dohady o tom, kto platí províziu realitnej kancelárii, ďalej iba RK.
Niektorí tvrdia, že nájomca, niektorí, že...

Čítať ďalej
Open house obhliadka: Čo to je a ako ju zorganizovať?

Predávate svoju nehnuteľnosť alebo ste maklér, ktorý organizuje svoju prvú open house obhliadku nehnuteľností? Čo to ten open house je, ako funguje a na čo nesmiete zabudnúť? Prečítajte si niekoľko...

Čítať ďalej