Ako zvládnuť stavbu domu v absolútnej pohode

Tak ste sa rozhodli pre stavbu nového vysnívaného domu. Obhliadky starších domov či tých novo-postavených vo vás nezanechali ten pocit, ktorý ste hľadali, a jediným riešením je vybudovať si vlastný dom úplne od základov. Čaká vás relatívne dlhá cesta, na ktorej sa vám pomôže pod nohy postaviť množstvo prekážok. V dnešnom článku si ukážeme, že všetko nie je také čierne a na množstvo vecí si dokážete posvietiť v dostatočnom predstihu.


Všetko začína výberom správneho pozemku

Veľké množstvo bývania-chtivých rodín sa už opálilo pri výhodnej kúpe vysnívaného pozemku, na ktorom je však množstvo prekážok. Tie často nedovolia novým majiteľom úspešne vybaviť územné konanie a stavebné povolenie. _Medzi tie najčastejšie patrí napríklad to, že pozemok nie je v územnom pláne určený na bývanie, alebo že je vyslovene v nejakom ochrannom pásme, kde je stavanie úplne zakázané._Aj takéto veci sa dajú ovplyvniť zmenou územného plánu. Je to však beh na dlhú trať a úspech vám nikto nezaručí.

Susedia sú samostatná kapitola. Je dobré spoznať ich skôr, než si pozemok zadovážite. Už z niekoľkých prehodených viet dokážete zistiť, či s nimi bude rozumná reč a či nebudú robiť zbytočné problémy pri stavbe vášho domu. Na škodu nie je ani návšteva obecného či mestského úradu. V mnohých obciach na Slovensku sú starostovia radi, keď sa chce prisťahovať niekto nový a ochotne vám pomôžu so všetkými prekážkami ohľadom výstavby.

Infraštruktúra na pozemku

Ak je územným plán v poriadku a na pozemku nie sú žiadne existujúce prekážky, ktoré by bránili samotnej stavbe, potrebujete si ešte preveriť dostupnosť inžinierskych sietí. Pre potreby výstavby potrebujete elektrickú energiu, vodu a odpad. Elektrina sa dá vyriešiť len jedným spôsobom, a to je vybudovanie novej prípojky do distribučnej siete. Vodu môžete vyriešiť napojením na existujúci vodovod, a ak neexistuje, vyvŕtaním vlastnej studne (ak je na pozemku voda). Ak nemáte pri pozemku vybudovanú kanalizáciu, odvod odpadových vôd môžete vyriešiť vlastnou žumpou alebo vlastnou čističkou odpadových vôd. Musíte sa však informovať na stavebnom úrade, či vám jedno z toho povolia vybudovať.

Výber projektu

Množstvo ľudí si vyberá projekty len podľa toho, ako sa im páči dom na obrázku. Viac by ste sa však mali zamerať na pôdorys domu, a na to, ako ho uložíte na pozemku. Orientácia terasy na juh, spálňové okná otočené do tichej strany a nie k hlavnej ceste a podobne. Projektant (alebo predajca hotového projektu), vám musí dodať kompletnú projektovú dokumentáciu minimálne pre stavebné povolenie, v ideálnom prípade aj realizačnú časť. Vybratý dom musí byť v projektovej dokumentácii osadený na vašom pozemku už pri vybavovaní územného konania.

Výber dodávateľov

Ak ste sa nerozhodli pre stavbu na kľúč od firmy, ktorá vám dodá projekt aj realizuje celú zástavbu, príde na rad výber dodávateľov. Na jednej stavbe sa môže pokojne vystriedať aj 30 firiem. Jedna sa postará o oplotenie, ďalšia o základy, o hrubú stavbu, iná namontuje okná, strechu a odkvapový systém, iná zase spraví zateplenie a fasádu. V interiéri budete potrebovať niekoľko desiatok špecialistov (elektrikára, vodára, kurenára, stolára). Nepozerajte vždy len na ponúknutú cenovú ponuku, ale aj na recenzie, vystupovanie, či lokalitu, odkiaľ majster pochádza . Je veľmi výhodné, ak spomínaní remeselníci bývajú práve vo vašej obci. Reklamácia a riešenie prípadných problémov sú tak oveľa jednoduchšie.

Realizácia stavby

Ak vám to práca a iné povinnosti umožňujú, strávte na stavbe čo najviac času môžete. Váš dozor bude síce nežiaduci, no budete mať stále prehľad o tom, čo sa na stavbe deje a môžete do všetkého včas zasiahnuť. Nevyhnete sa desiatkam nedorozumení napríklad o tom, kde má byť vybudovaný odpad zo záchoda a kde budú zásuvky. Ak budete na stavbe fyzicky prítomní, viete vždy ostatných korigovať.

Kolaudácia a dokončovacie práce

Po úspešnom dokončený odborných a takzvaných špinavých prác vás čaká množstvo upratovania, dokončovacích prác (lepenie líšt, montáž žalúzií, nábytku) a podobných vecí, ktoré budete pravdepodobne realizovať individuálne vo vlastnej réžii. Aj tieto činnosti vám zaberú niekoľko dní až týždňov. Následne, keď sú splnené všetky podmienky, môžete dať dohromady doklady potrebné ku kolaudácii a podať si žiadosť. Po úspešnom skolaudovaní domu sa môžete veselo nasťahovať. O priebehu kolaudácie si povieme niečo v ďalšom článku.


DirectReal newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách zo sveta realít? Nechajte nám Váš email a my sa o to postaráme.

Komentáre

Niečo viac z kategórie Nezaradené

Cena nehnuteľností

Častokrát mám pocit, že ľudia, keď oslovia realitnú kanceláriu, aby im predala nehnuteľnosť, majú pocit, že maklér je kúzelník, ktorý im vyčaruje klienta, ktorý kúpi ich nehnuteľnosť za cenu, ktorú...

Čítať ďalej
Montované rodinné domy na vrutoch: Ako postupovať pri predaji?

Predávate montovaný rodinný dom bez základov? Keďže ide o špecifický typ nehnuteľnosti, mali by ste dokonale poznať svoje silné zbrane a vedieť, čím môžete zaujať potenciálneho klienta. Či už ste...

Čítať ďalej
Rezervačná zmluva

Klient odmieta podpísať rezervačnú zmluvu a zložiť rezervačný poplatok. Vysvetľujeme mu, že bez tohto kroku mu nemôžeme zaručiť, či predmetná nehnuteľnosť po vybavení úveru a všetkých potrebných...

Čítať ďalej