Hľadáte si nové bývanie?

Kúpa nehnuteľnosti je dôležitým krokom, ktorý nerobíme každý deň. Zároveň doň dávame často takmer všetky úspory. Poriadne si teda premyslite, aký domov skutočne hľadáte.

Otázka č. 1 - O akom domove snívate?

Zvážte všetky dôležité aspekty – v ktorej lokalite chcete bývať, aké sú vaše záujmy, koľkí budete v danom byte či dome žiť, aký typ nehnuteľnosti uprednostňujete... Čím konkrétnejšiu predstavu máte, tým je vyššia šanca, že si vyberiete pre seba to najlepšie.

Otázka č. 2 - Aký máte rozpočet?

Nepreceňujte sa! Urobte si zoznam vašich príjmov a výdavkov, ku ktorým pripočítajte aj tie, ktoré Vám vzniknú pri kúpe nehnuteľnosti. Splátka hypotéky môže byť menej bolestivá, keď si pred jej čerpaním urobíte tzv. finančný trenažér – pár mesiacov pred kúpou nehnuteľnosti si budete odkladať peniaze vo výške mesačnej splátky. To Vám pomôže reálne si vyskúšať novú finančnú situáciu ešte pred tým, než nastane. Pomôže aj stretnutie sa s finančným poradcom.

Otázka č. 3 - Je dôležité poznať susedstvo?

Jednoznačne áno. Pokiaľ je to možné, zistite si o nových susedoch čo najviac informácií. Stretnite sa s nimi, porozprávajte, spýtajte sa na okolie, do kotrého sa sťahujete. Môžete tak predísť budúcim problémom.

Otázka č. 4 - Kupovať nehnuteľnosť na vlastnú päsť?

Kúpa nehnuteľnosti je pomerne zložitý proces. Najmä, keď s ním nemáte skúsenosti. Realitný maklér Vám pomôže so servisom, ktorý je pri obchode s realitami neodmysliteľný. Zabezpečí potrebné dokumenty, overí predávanú nehnuteľnosť i majetkové vysporiadanie pôvodných majiteľov. Je Vám k dispozícii od obhliadky bytu či domu až po jeho prevzatie do Vášho vlastníctva.

Otázka č. 5 - Čo robiť po obhliadke nehnuteľnosti?

Ak ste sa rozhodli, že toto je Váš nový domov, dohodnite sa na ďalšom postupe s realitným maklérom, ktorý Vám zabezepčí potrebné zmluvy a vysvetlí celý postup, bez ktorého sa kúpa nehnuteľnosti nezaobíde. Ak si však stále nie ste úplne istí, je dobré pozrieť si viac typovo podobných nehnuteľností, ktoré budete vedieť navzájom porovnať a zodnotiť ich kladné aj záporné stránky. Neunáhlite sa. Takýto obchod robíte priemerne dvakrát za život, preto si doprajte čas a rozhodnite sa čo najlepšie.