Chcete predať nehnuteľnosť?

Zverte ju do rúk odborníkov, ktorí Vám pomôžu vyvarovať sa častým chybám.

Chyba č. 1 – Predaj na vlastnú päsť

Predávať nehnuteľnosť vo vlastnej réžii Vám môže uškodiť. Realitný maklér vystupuje ako nestranný sprostredkovateľ. Zabezpečí prezentáciu Vašej nehnuteľnosti, postará sa o právny servis a kataster, preverí kupujúcich. V oblasti realít je doma a vie, na čo si treba dať pozor.

Chyba č. 2 – Exkluzívny vs. neexkluzívny predaj cez realitnú kanceláriu

Veľa ľudí si myslí, že čím viac realitných kancelárií ich nehnuteľnosť predáva, tým lepšie. V tomto prípade to však vôbec neplatí. Skôr naopak. Vaša nehnuteľnosť sa objaví na internete x-krát, s rôznymi cenami i popisom. Na kupujúcich to pôsobí chaoticky a nedôverčivo. Ak sa o Vašu nehnuteľnosť stará jeden maklér, všetky pozitíva i negatíva sú výlučne jeho vizitkou.

Chyba č. 3 – Zlé ocenenie nehnuteľnosti

Jedným z najdôležitejších bodov pri predaji nehnuteľností, je stanovenie správnej ceny. Príliš nízka Vás oberie o peniaze, príliš vysoká môže odplašiť kupujúcich. Dôležité je prihliadať na lokalitu, stav nehnuteľnosti, výmeru i aktuálnu situáciu na trhu. Profesionálny odhad je veľmi užitočný.

Chyba č. 4 – Nevyhovujúci stav nehnuteľnosti

Prvý dojem často predáva. Neznamená to, že musíte Vašu nehnuteľnosť rekonštruovať a investovať do nej veľa peňazí. Je to zbytočné, pretože nový majiteľ si často urobí tak či tak vlastné úpravy a peniaze, ktoré ste do toho investovali výjdu nazmar. Podstatné je predávať nehnuteľnosť upratanú, čistú, bez nepotrebných elementov. To isté platí aj pre pozemok a okolie rodinného domu.

Chyba č. 5 – Nesprávny prístup pri obhliadke

Férová komunikácia, ústretové jednanie, ochota zodpovedať všetky otázky kupujúcich a priamy prístup. To sú základné predpoklady úspešnej obhliadky výsledkom ktorej má byť predaj Vašej nehnuteľnosti. Na prvý pohľad malichernosti, ktoré však majú obrovskú váhu a určite ich netreba podceniť.

Chyba č. 6 – Žiaden kompromis!

Pri obchode s nehnuteľnosťami treba počítať aj s určitými ústupkami. Nestavajte sa voči nim odmietavo. Tak ako Vy, aj predávajúci majú konkrétnu predstavu o tom, ako si Váš spoločný obchod predstavujú. Kompromisom môžete dospieť k výhodnej ponuke pre obe strany.