Alexandra Patáková19.01.202215 Min.

Nechodíte v zime na svoju chatu? Je potrebné ju vykurovať?

19.01.202215 Min.

Ste hrdým vlastníkom chaty alebo chalupy? Máte starý víkendový romantický domček z nepálenej hliny po starých rodičoch na vidieku, luxusnú drevenicu z guľatiny v horách, alebo malú útulnú chatku niekde v záhradkárskej osade? Pravdepodobne ju navštevujete hlavne počas leta ako možnosť úniku z rozpáleného a rušného mesta do lona prírody. Je takúto nehnuteľnosť potrebné počas zimy vykurovať? Čo robiť v prípade, ak tam párkrát za zimu zaskočíte a čo naopak v prípade, keď sa tam neukážete až do jari?

Pozor na vlhkosť

Určite ste už počuli niečo o rosnom bode. Rosný bod, respektíve teplota rosného bodu jeteplota, počas ktorej je vzduch maximálne nasýtený vodnými parami (relatívna vlhkosťvzduchu napríklad v miestnosti dosiahne hodnotu 100 %). Ak nastane takýto prípad, vodazačne kondenzovať (napríklad na zrkadle v kúpeľni pri sprchovaní). Rosný bod dokážespraviť problém napríklad aj v priveľmi dobre zateplených a málo vetraných stavbách, kedypočas noci vďaka vášmu dýchaniu stúpne vlhkosť v miestnosti a vyzráža sa na oknách. Ajpri priemernej vlhkosti interiéru okolo 50 % sa v prípade nízkej teploty voda môže vyzrážaťkdekoľvek v chate a už za jednu sezónu spôsobiť dlhodobé problémy, ako sú vydutéomietky.

Ďalšie nebezpečenstvá zvýšenej vlhkosti

Ďalším dôsledkom dlhodobo zvýšenej vlhkosti je vznik plesní. Na plastových oknách sícemoc škody nenarobia, no na drevených hranoloch alebo tatranskom profile sa môžu začaťmnožiť napríklad aj drevokazné huby. Správne prevetrávaná stavba je základom jejdlhodobej životnosti – v prípade drevostavieb to platí dvojnásobne. Zvýšená vlhkosť totižspôsobuje aj degradáciu izolačných materiálov, ako sú minerálna vlna.

Pozor na rozvody vody a spotrebiče

Ak sa rozhodnete stavbu nevykurovať, je mimoriadne dôležité vypustiť z rozvodov (aj týchvnútorných) vodu a vypnúť hlavný prívod. V nevykurovanej stavbe totiž teploty ľahko klesnúpod nulu a udržia sa pod nulou aj počas dní, kedy vonku stúpne teplota počas slnečných dnínad nulu. Zamrznutá voda v potrubí môže rozvody roztrhať.Mimoriadny pozor si dajte aj na spotrebiče. Ľudia sa rozhodnú mať na chalupe zásobypotravín napríklad v mrazničke. Mraznička však nie sú koštruované na to, aby pracovali vmiestnosti, v ktorej sú mínusové teploty. Mraznička sa môže pri teplote menej ako 10stupňov vypnúť a na jar si v nej nájdete len zhnité potraviny.

Negatívne dopady vykurovanej chaty

Vykurovanie chaty tiež nie je úplne optimálne riešenie. Ak na ňu chodíte každý víkend amáte ústredné kúrenie, je vhodné nastaviť termostat napríklad na 18 stupňov počas dní,kedy na chate nie ste. Avšak, temperovať chatu, na ktorej sa neukážete aj celú zimu, sa vprvom rade odrazí na vašej peňaženke. Vykurovať je v princípe možné len s elektrickýmalebo teplovodným kúrením. Pri kúrení tuhým palivom je takéto vykurovanie na diaľkunemožné.

Bezpečné spôsoby vykurovania

Medzi bezpečné spôsoby vykurovania neobývaných nehnuteľností patrí napríklad systémsolárneho vykurovania. Vo svojej ponuke už ho má viac firiem. Ide o tradičné solárne panely,aké poznáte na ohrev úžitkovej vody. Tieto sa však inštalujú na fasádu (nie na strechu), avďaka energii získanej zo slnka fúkajú dnu do miestnosti zohriaty vzduch. Výhodou je, ženepotrebujú žiadny prívod elektriny, takže sa dajú použiť aj v garáži či na stodole. Natemperovanie či krátkodobé vykurovanie „kým prídem z turistiky“ nikdy nepoužívajteelektrické radiátory. Tie musia byť stále pod dohľadom. V takomto prípade stavte skôr naolejové modely, avšak, aj tie je lepšie mať stále pod dozorom.

Ideálne riešenie? Individuálne

Pri chate, na ktorú chodíte pravidelne v priemere raz za týždeň, je vhodné chatu temperovaťaspoň na spomínaných 18 stupňov. Stavba nebude trpieť veľkou zmenou vlhkosti a teplôt aaj pre vás bude komfortnejšie vykúriť ju po príchode z 18 na 22, než z nuly na 22.Ak sa na chate objavíte napríklad len dvakrát za zimu, kúrenie počas celej sezóny by bolomaximálne neekonomické. Je vhodné však zakúpiť si aspoň odvlhčovač vzduchu, ktorýmôžete nechať pustený, aby nedochádzalo pri poklese teploty ku kondenzu prebytočnejvlhkosti zo vzduchu.Čo sa týka malých záhradných chatiek, tam vykurovanie vo vašej neprítomnosti vôbecnedáva zmysel. Často sú v nich netesnosti alebo kúrenie ani nemajú. Jediným spôsobomvykurovania často bývajú len malé krbové kachle tzv. Peterky. Tepelný komfort si pretopripravíte vždy až po príchode. Takáto stavba navyše nie je určená na trvalé bývanie,vlhkosť či mráz v nej teda nemá moc čo poškodiť.

Naceníme vašu nehnuteľnosť

Netipujte, neoplatí sa to. My vieme, akú má vaša nehnuteľnosť skutočnú cenu.

Viac ako 15 rokov skúseností
Viac ako 20.000 realitných obchodov
Máme široku sieť špecialistov

Táto webstránka využíva súbory cookies pre vylepšovanie užívateľského rozhrania. Používaním webstránky vyjadrujete súhlas s ich používaním