Alexandra Patáková21.01.202213 Min.

Ako začať cvičiť a schudnúť po Vianociach?

21.01.202213 Min.

V nasledujúcom článku nečakajte žiadne zázračné návody, zaručené spôsoby, čarovné metódy a iné zaklínadlá na to, ako si vybudovať plavkovú postavu za 30 dní alebo ako sa zbaviť prebytočného tuku úplne bez cvičenie len s pomocou malej samolepky či vibračného masážneho zariadenia. Nie, máme pre vás jednoducho naozaj funkčné a overené tipy, vďaka ktorými dokážete vytriasť prebytočné vianočné kilá zo zákuskov a majonézového šalátu – a to postupne, zdravo a bez stresu.

Ja mám pomalý metabolizmus

Nie, nikto nemá pomalý alebo rýchly metabolizmus. Vedecký štúdie už dávno odhalili, čirýchlosť ľudského metabolizmu kolíše maximálne 5 % nahor a 5 % nadol (okremvýnimočných prípadov. Ergo. Ak by traja úplne rovnakí ľudia mali rozdielny metabolizmus,tak prvý, s najpomalším metabolizmom, by mohol zjesť denne 4 750 kalórií, druhý, spriemerným metabolizmom 5 000 kalórií, a tretí, s najrýchlejším metabolizmom 5 250 kalórií.Ak vám teda niekto tvrdí, že priberie aj keď sa len pozrie na pohár vody, klame sám alebosamú seba.

Kalorický deficit

Základom úspešného zhadzovania prebytočných kilogramov je kalorický deficit. Vaše telopracuje ako fabrika, ktorá potrebuje energiu. Energiu získavame najmä zo sacharidov(rýchlu, krátkodobú, ktorú keď nevyužijeme, ukladá sa v podobe tukových zásob „naneskôr“). Aby ste zistili, koľko môžete denne zjesť, máte v podstate dve možnosti.Prvou je využívanie aplikácií kalorických tabuliek. Dva týždne si budete do nichzaznamenávať presne všetko, čo za deň zjete. Pri vašej výške ,veku a váhe vám tabuľkyvypočítajú, koľko môžete denne prijať energie a v akom pomere makronutrientov (cukry,tuky, bielkoviny). Veľmi rýchlo tak uvidíte, že už okolo obeda ste prijali viac, než by ste maliprijať za celý deň. Pri úplnej absencii pohybu to navyše nemáte kde a ako spáliť, takže savám všetko začne ukladať. Do aplikácie sa dá zaznamenávať aj fyzická aktivita, vďaka ktorejsi môžete v deň naozaj intenzívneho tréningu dopriať väčšie porcie.Druhou metódou je počúvanie vlastného tela a jedenie menších porcií. Dávali ste si vždy naobed 2 rezne? Skúste zostať pri jednom. K sviečkovej muselo byť 8 knediel? Dajte si len 4.Jedzte striedmo (ale všetko, čo máte radi), a jedzte len vtedy, keď si to telo vypýta. Ak nieste na obed hladní, najedzte sa až o tretej poobede, keď sa hlad ohlási. Ak si naopak telovypýta o desiatej večer celú mliečnu čokoládu, treba si ju dať – pravdepodobne jujednoducho potrebujete, minimálne pre psychickú pohodu. Tá je pri chudnutí prvoradá.Keď vo finále zistíte, že denne prijmete 5 000 kalórií a priberáte, musíte ten príjem prosteznížiť – buď kalórie spáliť vo fitku, alebo ich neprijať vôbec. To je celý a jediný trik nachudnutie, aký na svete existuje (okrem liposukcie :-) ).

Pravidelný intenzívny pohyb

„Ja nemám na cvičenie a chudnutie čas.“ Vysoko-intenzívny intervalový tréning vám zaberiedenne pokojne len 15 minút a spálite ním viac kalórií, ako napríklad dvojhodinovým behompo bežeckej dráhe. Druhá vec je, že keď máte čas na nočné vyjedanie chladničky avysedávanie po fast-foodoch, nájdete si čas aj na zdravotnú prechádzku. Veľmi dôleźité jehýbať sa aj počas dňa, to znamená napríklad ísť do práce pešo, miesto výťahu si vybraťschody a podobne. Zaberie vám to možno viac času, ale na tele sa takéto zmeny zobraziaveľmi rýchlo.

Kvalitný spánok

V neposlednom rade je pri chudnutí a formovaní vysnívanej postavy dôleźitý aj kvalitnýspánok. Spite aspoň 7 hodín denne, pred spánkom si dobre vyvetrajte miestnosť, zbytočnesa neprejedajte ťažkými jedlami a snažte sa vyhnúť modrému svetlu → buď na notebooku asmartfóne použite filter, alebo radšej dajte prednosť dobrej knihe pri praskajúcom ohni alebokrátkemu strečingu pri upokojujúcej hudbe.

Naceníme vašu nehnuteľnosť

Netipujte, neoplatí sa to. My vieme, akú má vaša nehnuteľnosť skutočnú cenu.

Viac ako 15 rokov skúseností
Viac ako 20.000 realitných obchodov
Máme široku sieť špecialistov

Táto webstránka využíva súbory cookies pre vylepšovanie užívateľského rozhrania. Používaním webstránky vyjadrujete súhlas s ich používaním