Alexandra Patáková19.01.202213 Min.

Čo s vianočným stromčekom? Zlikvidujte ho ekologicky

19.01.202213 Min.

Vianoce sú najkrajším obdobím roka, počas ktorého si môžeme užiť zaslúžený odpočinok, čas strávený s rodinou, ale aj predvianočný zhon, stres pri zháňaní darčekov a žalúdočné problémy po sviatočnom prejdaný. Vianoce sú však spojené aj s obrovským množstvom odpadu – vianočné stromčeky, baliaci papier, krabice, polystyrén a ďalšie obaľovacie materiály, ale aj zničené ozdoby. Ako sa ich zbaviť ekologickou cestou?

Živý vianočný stromček

Ak ste sa rozhodli pre kúpu živého vianočného stromčeka v kvetináči, môžete ho skúsiť dopestovať. Riaďte sa pokynmi predajcu. Niektoré odrody je potrebné nechať vnútri a zalievať až do jari, iné sa odporúča čo najskôr zasadiť vonku.Vianočný stromček, ktorý sa nedá zasadiť, rozhodne nepáľte ani nevyhadzujte niekde priceste. V mestách môžete využiť kontajnery na BRO (biologicky rozložiteľný odpad). Ak mátezáhradu, môžete ho zošrotovať alebo aspoň nastrihať a pridať do kompostéra, kde hozhodnotíte.

Umelý vianočný stromček

Umelý vianočný stromček vám bude spoľahlivo slúžiť aj celé desiatky rokov. Ak sa vám užpredsa len nepáči alebo má už naozaj vypadané ihličie a chcete ho vymeniť za nový, opäť byste ho mali riadne z recyklovať. Niektoré mestá dokonca vydávajú odporúčania, kam vložiťumelé vianočné stromčeky. Môžete ich zaviezť na zberný dvor, ale aj vložiť do žltéhokontajnera – ideálne rozložený. Kovový stojan zase vložte do červeného kontajnera na kov.

Venčeky a ďalšie hand-made ozdoby

Krásne adventné venčeky, ktorých súčasťou je viac materiálov, by ste mali zodpovednerozobrať. Živé (respektíve sušené) ihličie môžete zase skompostovať (nepáľte ho, živicamôže prskať a poškodiť vám krb či spôsobiť požiar), polystyrén pridať k plastom, drôt akovovú základňu vyhoretých sviečok medzi kovy a tak ďalej.

Kartóny, polystyrén a obalové materiály

Takmer v každej obci na Slovensku dnes už nájdete zberový dvor, alebo dokonca aj klasickékontajnerové stojiská ako v mestách s farebnými kontajnermi. Veci však nestačí len správneroztriediť, ale aj uložiť do kontajnerov tak, aby do nich mohlo uložiť podobný odpad ajďalších 50 susedov. Kartóny treba natrhať na menšie kúsky podobných hárku papiera A4,polystyrény z televízory rozlámať a podobne. Množstvo materiálov je však už v dnešnejdobe recyklovaných a kompostovateľných – a to dokonca aj niektoré „sáčky“. Preto si vždynajprv prečítajte priamo na obale, ako ho čo najekologickejšie zlikvidovať.

Ako uskladniť vianočné ozdoby do ďalšieho roka?

Všetky ozdoby, ktoré používate každoročne (stromček, svietniky, vianočné gule atď), jevhodné zabaliť do čistých (a najmä označených! :-) ) kartónových krabíc a uskladniť vpivnici, na povale či v garáži. Aby sa tieto ozdoby nestali obeťou molí a ďalšíchnepríjemných škodcov, vložte do každej krabice napríklad zväzok sušenej levandule. Okremtoho, že ochráni ozdoby (ale aj ďalšie veci, ako zimné oblečenie či vyradené detské veci)pred škodcami, po rozbalení o rok či po viacerých rokoch bude všetko navyše krásne voňať.

Naceníme vašu nehnuteľnosť

Netipujte, neoplatí sa to. My vieme, akú má vaša nehnuteľnosť skutočnú cenu.

Viac ako 15 rokov skúseností
Viac ako 20.000 realitných obchodov
Máme široku sieť špecialistov

Táto webstránka využíva súbory cookies pre vylepšovanie užívateľského rozhrania. Používaním webstránky vyjadrujete súhlas s ich používaním